Monday, April 29, 2013

Vellai i madh po ju vezhgon.

Vellai i madh po ju vezhgon.


 Nuk e di sa here e degjoj kete fjali neper reklamat qe transmetohen ne Top Channel. E thote dhe Arbana gjate spektaklit qe transmetohet te shtunen ne darke. Aq here degjohet kjo fjali gjate 3 muajve qe vazhdon ky show sa shpesh here me duket  sikur me vezhgon dhe mua. Mendimi im i pare qe me lind ne koke sa here pultin e televizorit e coj tek kanalet e Big Brother eshte: seriozisht e kane keta? 

Te them te drejten, ajo cka mendoj une per BB eshte se shpesh me duket si nje tenxhere ose kusi e madhe qe i merr ca njerez dhe llokociten me njeri tjetrin aty dhe fillojne te flasin per parime, moral, vlera, intelekt dhe nje sere fjalesh qe jo vetem te pershtatshme nuk jane por ndonjehere me vjen neveri kur i degjoj tek flasin. Justifikohen me faktin se aty brenda presioni i te ndenjurit me njerez te cilet nuk i njeh dhe presioni i te qendruarit mbyllur per nje kohe te gjate te ben te dalesh jashte vetes tende. Po mire, une pyes tani: a nuk arrijne ti kontrollojne fjalet qe nxjerrin nga goja? 
Jam e shokuar nga ato cfare kam degjuar. Nuk dua te justifikoj djemte duke thene qe djemte e kane fjalorin me te ashper dhe keshtu jane gjithmone, ama deri diku nuk u ve faj. Por femrat, aman ca e kane ate fjalor? 
Ca nuk me kane degjuar veshet! Nuk eshte se habitem se keshtu situatash ka pasur gjithmone kur aty mblidhen lloj lloj njerezish, ama nuk e di pse por kete vit jam skandalizuar duke e pare me pak se cdo edicion tjeter. 
Te flasesh per nje mesazh qe ata duan te japin tek publiku, nuk dua te tregohem dashakeqese ama BB eshte vendi i fundit ku une do te doja te merrja nje mesazh qe ata mund te percillnin. Vetem histeri, njerez qe ne debat e siper shahen, jane gati te kapen prej flokesh vetem e vetem te degjohet se kush bertet me shume.

Pervec te degjuares, por dhe ato c'kam pare kete vit me ka lemerisur do thoja hapur fare! 
Tradhetia ka marre nje kuptim/perkufizim te ri. S'ka perse moj zemer qe ti fle me nje mashkull tjeter, une prape ty te dua dhe do te te pres jashte kur te dalesh. Vec 7 ose 8 here nuk quhet tradheti! 
Dhe kete reagim nuk e kam vetem une, e kam pare dhe nga shume njerez te tjere qe i shoh te komentojne neper faqe te ndryshme qe jane ne Facebook.

Pafytyresia dhe hipokrizia  aty arrin kulmin! Nuk e di ne ata/ato mendojne qe ne, publiku jemi te trashe dhe ata jane te zgjuar. Te gjithe kemi sy qe te shikojme dhe veshe qe te degjojme, qe e bardha eshte e bardhe dhe jo e zeze sic thone ata. 

Nese me perpara kam dashur te shpenzoj  minuta duke i pare ata gjate kanaleve qe te mundesojne ti shikosh live sepse mendoja se benin show dhe mund te ishin deri diku interesante( shume pak individe mund te jene te tille), tani pas atyre qe kam degjuar dhe pare me vjen ta thyej karten e digitalbit kur mendoj qe shpenzova aq leke per te pare ata qe jo qe nuk bejne teater dhe show, por qe jane aq te pafytyre dhe hipokrite e shpesh tregojne ne menyre te pafundme injorancen dhe mungesen e edukates dhe mendojne se mund te percojne nje mesazh per publikun. 

Dhe pasi behen objekt bisede per 3 muaj sepse ata mund te komentohen nga nje mase e gjere njerezish, kur dalin jashte fillojne dhe bejne te indinjuarit. Seriozisht e keni ju? Po ju dhate material per publikun per 3 muaj rresht, 24 ore ne 7 dite te javes as mos pretendoni te rrini ne hije tani dhe te kaloni lehtesisht ne syte e publikut sepse tek e fundit ju vete zgjodhet te ishit ne vemendje te publikut duke marre parasysh gjithe te mirat dhe te keqijat. Keshtu qe para se te futeni aty mendoni mire se si do reagoni pasi te mbaroje, dhe lereni indinjaten dhe privatesine per njerez te tjere.


Nuk e di ne do te kem me deshire per ta pare heren qe vjen por di te them kaq qe permasat e ketij show ndonjehere marrin jo vetem permasa te medha por dhe shume negative. Eshte e natyrshme qe nje show si ky te sjelle reagime te tilla, keshtu qe ndonjerit mos ti ngeli hatri dhe te ndjehet keq sepse tek e fundit u futen me deshiren e tyre dhe jane aq te rritur sa per te marre parasysh pasojat dhe komentet qe vijne me pas. 

Tek e fundit qellimi justifikon mjetin, apo jo? Po ia vlejne 100 milione kur mendon ate "demin moral" qe i beni vetes dhe familjes? Nuk besoj.


Thursday, February 14, 2013

Happy Valentine's day!

Do you celebrate Valentine's day? Do I?

I think I will  celebrate it someday :) but as it is said if you love someone you have Valentine's day everyday.
Below I posted some interesting facts about Valentine.


What is actually Valentine's day?                           


    
 • In the Middle Ages, young men and women drew names from a bowl to see who their valentines would be. They would wear these names on their sleeves for one week. Today, to wear your heart on your sleeve means being transparent with your affections. (I'm having a tough time verifying this one, so please file this under "legends" instead of "history" for now.)

 • Three different Saint Valentines have been mentioned by the martyrologies of the Roman Catholic Church.
 • The Catholic Church struck St. Valentine’s Day from its official calendar in 1969.
 • The phrase "Sweets for the sweet" is a line from Shakespeare's Hamlet, Act 5, Scene 1.
 • Famous Valentine's Day weddings: The Captain and Tennille, Elton John and Renate Blauel, Meg Ryan and Dennis Quaid, Jerry Garcia and Deborah Koons, and Pamela Anderson and Tommy Lee.
 • Famous Valentine's Day birthdays: Thomas Malthus (1766), Frederick Douglass (1817), Jack Benny (1894), Jimmy Hoffa (1913), Hugh Downs (1921), Florence Henderson (1943), Carl Bernstein (1944), Tim Buckley (1946), Gregory Hines (1946), Jules Asner (1968), Rob Thomas (1972), Steve McNair (1973).Valentine Flowers/Roses
 1. Received Valentine Flowers? Well I guess you are a woman. Of the 73% of people who buy Valentine's Day flowers are men, while only 27 percent are women.
   
 2. A single perfect red rose framed with baby's breath is named by some florists as a "signature rose," and is the preferred choice for most for giving on Valentine's Day, anniversaries and birthdays.
   
 3. The red rose was the favorite flower of Venus, the Roman goddess of love. The color red stands for strong romantic feelings making the red rose the flower of love.

Facts

1.)Celebrated as the commemorative day of Saint Valentine, it is not certain whether this is one specific person, or the group of 14 martyred saints of ancient Rome, all of the same name.

2.)The Valentine's Day chocolate boxes were introduced in 1868 by Richard Cadbury.

3.)Some popular symbols of love used to express the feelings are cupid, arrows, doves, love birds, roses, and hearts.

4.)Pope Gelasius I of Rome, declared Saint Valentine's burial day as the Valentine's Day, on 496 AD.

5.)The girls during Medieval times, used to eat strange food items, as it was believed that by doing so, they would dream of their future spouse or lover.

6.)The Saint to which the day has been dedicated brought nothing romantic to be attached to the day, though the earliest association of Valentine's Day with romance goes to the credit of great writer Geoffrey Chaucer, who writes in his Parlement of Foules, 1382, For this was on seynt Volantynys day, Whan euery bryd comyth there to chese his make?, therefore beginning the tradition.

7.)During 19th century, physicians would prescribe chocolates to their patients, who would pine for a lost love.

8.)The cops of Saudi Arabia banned the sale of anything red or symbolizing love in 2002 and 2008, believing that this is a Christian festival, resulting in a black market of Valentine's Day gifts in 2008, which witnessed an even bigger number of customers.

9.)Apart from lovers, spouses, and sweethearts, the other people who receive maximum number of flowers, cards and gifts on the day are, mothers and teachers.

10.)The University of Maryland, educates the masses and media about the Valentine's day, through its academic experts.

11.)We all have heard the phrase “wearing your heart on your sleeve”, but the phrase has actually come from Middle ages, when according to a popular tradition, young men and women would draw chits from a bowl , to know the names of their valentines and then, would wear that name on their sleeve for the entire week

12.)The day is also a great day for the beloved pets of many families, as it has been surveyed that people bring gifts for their pets also on Valentine's Day, in huge numbers.

13.)The famous gifts and cards company Hallmark, launched its first valentine product in 1913 

14.)The Medieval concept of Courtly Love, where male lover would court and praise the beloved through chivalrous deeds and poetry, descended from the ancient traditions associated with Valentine's Day.


Wednesday, December 5, 2012

Berlin 2012Ich hatte eine tolle zeit in Berlin.

(uroj te jete e perkthyer mire se e mora nga google translate)
Ne muajin Maj udhetova drejt Berlinit me mamin dhe vellain. Qendruam 4 dite dhe ishin shume pak per ta vizituar nje pjese te mire te qytetit. Me cfare me treguan ishte rraskapitese te perpiqeshe te vizitoje shume vende brenda dites. Duke qene se une isha e zene me nje dicka tjeter, e cila ishte arsyeja e vertete e udhetimit, mami dhe vellai te cilet erdhen si turista ngelen shume te impresionuar. Per me teper im vella i cili eshte dhe tifoz i cmendur i Gjermanise u ndje shume mire ne ate atmosfere (alla bavareze bashke me tifozat e zjarrte te Bayern-it) :D kur pa dhe finalen e kupes ndermjet Bayern Munich dhe Borussia Dortmund.

Uroj qe heren tjeter kur te shkoj te kem mundesi te vizitoj ato vende qe nuk munda te shoh kete here dhe te kem me shume kohe te lire per ta shijuar vertet qytetin.
Me shoqen time Ruxandra (nga Rumania)Ajo cka ishte shume interesante ne ate hotel ku ne po qendronim ishte se cdo dhome kishte emrin e nje shteti.Tuesday, November 27, 2012

28.11.1912- 28.11.2012

100 vjet shtet!

Shqiperia mbushi 100 vjec! E gezofsh ditelindjen Shqiperi!

 Neser, do te festohet festa e pavarsise ne cdo vend ku flitet gjuha shqipe. Do te festojne shqiptaret kudo qe ndodhen. Do te festojne te gjthe ata qe kane pakenaqesi per vendin si dhe ata qe kane gjetur rehatin ketu. Do te festohet per token tone, per vendin ku kemi lindur e nga vijme dhe jo per ata njerez qe na perfaqesojne sot e jane imazhi yne ne rang nderkombetar.

 100 vjet shtet i pavarur! 100 vjet per te arritur ketu ku jemi sot.

 Kemi ende shume rruge per te bere qe te arrijme aty ku duhet, aty ku eshte me e mira per kete vend. Por, e mira nuk ka fund! Ata njerez qe dhane jeten per kete vend e deshironin Shqiperine te lire dhe te pavarur. E donin Shqiperine te shendetshme, te bukur dhe plot jete. Nuk e donin te djegur, te zhgenjyer, te lenduar, poshteruar e shpeshhere te turperuar, te pakenaqur e te rrezuar perdhe sic eshte sot. Nuk jane vetem negative ndjenjat per ata cka eshte Shqiperia sot. Ka shume ndjenja pozitive dhe te bukura per kete vend, ama ato c'me shikojne syte e me degjojne veshet e di dhe e ndjej qe nje perqindje e larte e popullsise ka ndjere te pakten njehere ato ndjesi negative qe pershkrova me siper.

Sa kurioze jam se si do te ishte reagimi i atyre qe shpallen pavarsine po ta shihnin Shqiperine se si eshte katandisur. Besoj se do te zhgenjeheshin shume. Do u dhimbte shpirti po te shikonin se si e kane katandisur vendin tone qeveria e politikanet tane. Ah, moj Shqiperi sa ke vuajtur e do vuash!


Por, te pakten sot qe po e shkruaj kete post nuk dua te mendoj per cfare eshte bere me pare dhe si do jete e ardhmja se nuk i dihet se si do shkojne gjerat. Nuk dua te mendoj kaq gjate ne keto momente sepse gje ne dore nuk kam une e as ata qe me rrethojne. Ne jemi populli i thjeshte qe e gezon dhe e do kete vend. E dua kete vend per arsyen e thjeshte dhe te vetme. Ky vend me ka dhene ate cka kam sot, familjen time. Per kete vend kane luftuar te afermit e mi, familjaret e mi. Pervec clirimit te Shqiperise ne kohen e lufterave edhe pas komunizmit kane luftuar cdo dite qe ky vend te kete sa me pak te demtuar dhe te prekur. Kane luftuar qe te kete sa me pak te vrare, te akuzuar gabimisht, sa me pak te abuzuar, te shitur e te trajtuar si kafshe. Luftuan nga pak me aq sa munden cdo dite qe te mos shkaterrohej cdo dite e me shume.


E dua kete vend per cdo gje qe me ka dhene. Te dua o Shqiperi sido qe te jesh.
E te uroj nga thellesia e zemres ta gezosh pavarsine per shume vite te tjera. Ta gezosh se e meriton me shume se cdo gje tjeter!
100 vjet te pavarur!

http://youtu.be/ycKKp3y9Ejg


http://youtu.be/SqT12_Vet8w


http://youtu.be/MXa02anCKvM

http://youtu.be/6EdGt1WlUd0


http://youtu.be/Knik715yYB0
                                                 
                 

 Estela Arapi ne UNYT (shoqja ime)